به چه حقی؟

برنامه ای دیدم از شبکه تلویزیونی "رها" به نام "ایران به زبان طنز" درباره نوحه خوان هایی که در مراسم عزاداری محرم کف می زنند (منصور ارضی) و پیراهن بچه شان را پاره می کنند (محمود کریمی) و افتخار می کنند که توله سگ حسین و رقاصه عباسند! و...

أفلا یتوبون الی الله و یستغفرونه؟ (1)

آیا به درگاه خدا توبه نمی کنند و طلب آمرزش نمی کنند؟

من که دلم پر اندوه شد و گریه ام گرفت. به فرض که مداح وسط نوحه خوانی بگوید "توی گریه کف بزن"، چرا منی که پای منبرم باید بی چون و چرا، شروع به کف زدن کنم؟ خدا عقل را برای چه آفرید و برای چه آن را همچون پیغمبران خود حجت قرار داد؟ وقتی احادیث ما می گوید "العقل ما عُبِدَ بِهِ الرحمنُ و اکتُسِبَ بِهِ الجنان"(2) واقعا چه اجری دارد این مجالس؟ مرز بین جهنم و بهشت چیست؟ چرا خداوند جهنمی ها را تشبیه می کند به چارپایان و پست تر از آن؟ آیا برای این نیست که لهم قلوب لا یفقهون بها (3)؟ شور حسینی آیا به معنای تعطیلی عقل باید باشد؟ این است بصیرت؟

واقعا به چه حقی با آبروی اهل بیت ع و شیعه بازی می کنند؟

اگر با این آیات و روایات دلمان نلرزد، ذکر حسین ع به این صورت چه دردی از ما دوا می کند و چه نوری برای تاریکی گمراهی مان خواهد بود؟

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پانوشت:

(1) مائده، 74

(2) عقل همان است که خدای رحمن با آن پرستش می شود و بهشت با آن به دست می آید.

(3) وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ یَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَـئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ (اعراف، 179)

و در حقیقت، بسیارى از جنّیان و آدمیان را براى دوزخ آفریده‏ایم. [چرا که‏] دلهایى دارند که با آن [حقایق را] دریافت نمى ‏کنند، و چشمانى دارند که با آنها نمى ‏بینند، و گوشهایى دارند که با آنها نمى ‏شنوند. آنان همانند چهارپایان بلکه گمراه‏ترند (بصیرت؟!). [آرى،] آنها همان غافل‏-ماندگانند.

/ 6 نظر / 23 بازدید
zakhmeaseman

سلام ...به قول شریف خودتان ؛ ببین دوست عزیز !

zakhmeaseman

به نظرم اینجوری برای رفت و آمد سلوکمان با هم نشود ....من شکم پاره هئیت و اینهایی هستم که نام بردید ...و البته کشته مرده بقیه مداحان و مداحی ها

zakhmeaseman

یک وقتی باید با محوریت این موضوع ؛ محتوایمان را به اشتراک بگذاریم

zakhmeaseman

منتهی عجالتا در اولین فرصت باید من یک نقدی بر این یاداشت شما بنویسم ؛ پیشاپیش از اینکه

zakhmeaseman

نوشته ها ممکن است به همین گزندگی نوشتار این پست شما باشد ؛ عذر خواهی می کنم