بد یا خوب

بارها از خودم پرسیدم: با تفکیک جنسیتی، جلوی چه چیزی را می خواهیم بگیریم؟

آیا با این کار ثبات خانواده و روابط زن و شوهرها تأمین می شود؟

به نظر من درصد موفقیت این برنامه چندان جالب نخواهد بود.

در محل کار من، محیط کار بانوان و آقایان مجزا است و من طبعا راضی هستم و احساس آزادی بیشتری دارم.

با این حال معتقدم عدم اختلاط تا حدی مصونیت آور است و نسبی است. با این کار آیا فکر و ذهن مردان را هم می توان کنترل کرد؟

 

در اصل آن چه مصونیت می آورد، نیروی کنترل کننده از درون است... نه کنترل کننده های بیرونی مثل تفکیک.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برداشت من اینه که:

انسان دو میل طبیعی متضاد دارد: از نظر علمی، انسان از سه سالگی به هویت جنسی خود پی می برد و از سه سالگی کودک معمولا تمایل به بازی با هم جنس خود را دارد. بنابراین قرار گرفتن در گروه همجنس، یک میل طبیعی است.

از طرفی، در جایی خوانده بودم که طبق مطالعات علمی، ذهن مردها حتی به اسم زنانه (حتی اسامی بیگانه) هم واکنش نشان می دهد و شروع به تصویر سازی و تحلیل می کند و این ربطی به اراده ی مردها ندارد بلکه امری ناخودآگاه است. توجیه این واکنش هم این است که مردها در طبیعت، وظیفه بقاء نسل را بر عهده دارند و لذا مغز آن ها به گونه ای ساخته شده که به آن چه که مربوط به این وظیفه است واکنش نشان می دهند.

(هر چه تو اینترنت گشتم منبعش را پیدا نکردم اما مشابه آن را در لینک مقابل می توانید مشاهده کنید: حواس پرتی مردها)

به این ترتیب، تفکیک جنسیتی در سنین بزرگسالی تا چه حد می تواند مؤثر باشد؟ با توجه به مرد سالار بودن جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، آیا در کنار این تفکیک ها، برای حفظ حقوق بانوان چاره ای اندیشیده شده است؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آن موقع ها که تازه موج بیداری اسلامی شروع شده بود، ماه ها قبل از انتخاب محمد مرسی در مصر و آمدنش به ایران، تعدادی از جوانان مسلمان آمده بودند ایران برای همایش بیداری اسلامی. در همان روزها بود که از زبان یک بانوی فعال کابلی شنیدم که: در افغانستان، برای رساندن زن ها به جایگاه اجتماعی مناسب و جبران حقوق پایمال شده شان، در مجلس قانونی را تصویب کرده اند مبنی بر اولویت زنان در استخدام. آن موقع تنها سوال من این بود که: آیا این قانون عادلانه است؟ آیا مخالف شایسته سالاری نیست؟ برایم جالب بود که سران مذهبی عضو مجلس هم به این قانون رضایت داده بودند.

/ 0 نظر / 17 بازدید